• رئیس پلیس فتای آذربایجان‌شرقی:

   مردم مراقب کلاهبرداری از طریق فیشینگ تلفنی باشند

   کد: 13638
   تاریخ: ۱۳۹۳/۰۴/۲۳
   منبع خبر: آناج
   تعداد بازدید: 212
   رئیس پلیس فتا آذربایجان‌شرقی گفت: شهروندان مراقب کلاهبرداری از طریق فیشینگ تلفنی با به کارگیری روش‌های مهندسی اجتماعی که از کاربران اطلاعات محرمانه مربوط به کارت یا حساب بانکی را می‌خواهد باشند.

   محمد قاسملو ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: اخیراً مشاهده شده است، اشخاصی با استفاده از فیشینگ تلفنی (تکنیک‌های مختلف تخلیه اطلاعات از طریق تلفن یا وب‌سایت‌های تقلبی)، به کارگیری روش‌های مهندسی اجتماعی و استفاده از ترفندهای مختلف از کاربران می‌خواهند اطلاعات محرمانه مربوط به کارت یا حساب بانکی خود را از طریق تلفن وارد کرده و دستورات خود را در قالب تلفن گویا به مشتری اعلام کنند.

   قاسملو تصریح کرد: به عنوان مثال افرادی طی تماس تلفنی با برخی از مشتریان شبکه بانکی، خود را به عنوان نماینده بانک در امور فناوری اطلاعات و خدمات الکترونیک معرفی کرده و با شیوه‌های گوناگون مبادرت به اخذ اطلاعاتی نظیر مشخصات شناسنامه‌ای، کدملی، اطلاعات مربوط به حساب از جمله رمز اول و دوم و ... کرده و از این طریق زیان‌های قابل توجهی را متوجه مشتریان بانک‌ها کرده‌اند.

   این مقام انتظامی افزود: همچنین افرادی سودجو از طریق ارسال پیامک‌ و دادن وعده اعطای جوایز چند ده میلیون تومانی به مشترکان تلفن همراه، آنان را دعوت به وارد کردن اطلاعات حساب بانکی خود نظیر شماره کارت، رمز اینترنتی، کد اعتبارسنجی (شماره CVV2) و تاریخ انقضای کارت در سایت‌هایی همچون www.ebank9.com کرده و از این طریق اقدام به برداشت از حساب آنان می‌کنند.

   وی تاکید کرد: همشهریان باید به خاطر داشته باشند، از هرگونه همکاری و پاسخ دادن به افراد ناشناس در رابطه با اطلاعات بانکی و دارایی‌هایشان خودداری و در صورت نیاز جهت دادن اطلاعات بانکی به صورت تلفنی و .... سعی نمایید اصالت و هویت فرد تماس گیرنده و ارتباط درست برای شما محرز و مسلم گردد.

   رئیس پلیس فتای آذربایجان‌شرقی در پایان خاطرنشان کرد: پلیس فتا از هموطنان درخواست می‌کند در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir و یا ایمیل به آدرس az.sh_fata @police.ir و یا تلفن 2188756-0411 به این پلیس گزارش کنند.